sobota, 30 listopada 2013

Słynne porwania - Przemysław SłowińskiTytuł: Słynne porwania
Autor: Przemysław Słowiński
Wydawnictwo: Videograf
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 350

Porwania należą do wstrząsających i zarazem interesujących tematów. Słysząc w mediach o coraz to nowych i gorszych w skutkach uprowadzeniach, w naszych głowach pojawia się wiele pytań. Co myśli sobie sprawca? Czy jest to człowiek w pełni zdrowy? Jak czuje się ofiara po takim zdarzeniu, jeśli w ogóle je przeżyje? W tej książce autor przybliży nam odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych.

W lekturze zostanie nam przedstawionych jedenaście różnych porwań. Będą one dotyczyć osób:

1.Charles Lindbergh
2. Benito Mussolini
3.Raoul Wallenberg
4.Bohdan Piasecki
5.Antonio Villas Boas
6.Adolf Eichmann
7.Patricia Hearst
8.Hanns – Martin Schleyer
9.Natascha Kampusch
10.Krzystof Olewnik
11.Michelle Knight, Amanda Berry, Gina Dejesus

Być może historią któregoś z nich byliście już zainteresowani? Ta książka stwarza do tego świetną okazję. Każda z tych historii zupełnie inna, choć może coś jednak je łączy. Spotkamy się z różnymi motywami tych przestępstw. Pieniądze, polityka i seks to główne z nich.

Autor rozpoczyna książkę od porwania, które wstrząsnęło całą Ameryką. Malutki chłopczyk, syn znanego lotnika, zostaje uprowadzony. Do tej pory nie wiadomo czy na krzesło elektryczne skazano za to właściwego człowieka. Najbardziej szokującymi porwaniami dla mnie były natomiast uprowadzenie Nataschy Kampusch oraz trzech kobiet opisanych w ostatnim rozdziale. Słyszałam o nich jeszcze przed sięgnięciem po książkę, dlatego od razu, przede wszystkim na nie zwróciłam uwagę. Być może ich losy stały mi się bliskie, ponieważ zwyczajnie jestem kobietą i krzywda jaka została im wyrządzona wzbudziła moje ogromne współczucie.

 Dziewczynka, która odnalazła się po kilku latach, o której do tej pory wiele się mówi. Od jej ucieczki z domu swojego prześladowcy minęło dopiero sześć lat. Więziona udawałaz że takie życie jest normalne. Obiecała sobie tylko jedno, gdy dożyje 18 lat, ucieknie. Dziś wiemy, że kupiła dom w którym spędziła najgorsze lata. Dlaczego to zrobiła? Czy można żyć normalnie po takim zdarzeniu? Kolejne trzy kobiety to sprawa zupełnie świeża, gdyż dotyczy porwania, które w bieżącym roku zostało odkryte. Cleveland, miasto w Ohio, a w nim dom, w którym żył porywacz. Swoje „łupy” każdego dnia gwałcił i bił. Gdy policja w tym roku wreszcie zainteresowała się kolejnym już z rzędy zgłoszeniem sąsiada, wraz z kobietami znaleziono 6 letnią dziewczynkę. Była to córka jednej z nich oraz porywacza. Jedyne dziecko, które przeżyło. Każda z uprowadzonych wiele razy zachodziła w ciążę, ale przez pobicia, wiele razy poroniły. Wszystkie przeszły przez piekło, ale udało im się w niego wyrwać.

W  książce znajdziemy nawet relacje sławnych porwań przez UFO! Ta tematyka zdecydowanie różni się od pozostałych porwań, jednak jest to również bardzo ciekawy wątek. Akcje związane z uprowadzeniami politycznymi były również świetnym środkiem do zapoznania się bliżej z tymi wydarzeniami, o których niewiele możemy dowiedzieć się ze zwykłej książki historycznej.


„Słynne porwania” to z bardzo interesująca książka, która przybliża nam informacje wstrząsające światem. Dzięki niej, każde porwanie poznamy szczegółowo i znajdziemy tu wiele odpowiedzi na pytania, które nasuwają się człowiekowi. Motywy przestępstwa, jego przebieg, losy ofiary po całym wydarzeniu, wszystko tu znajdziecie. Żadna gazeta nie przedstawi Wam tego tak szczegółowo. Myślę, że jest to książka, którą warto przeczytać. Mnie skłoniła do wielu refleksji nad tym, do czego zdolny jest człowiek i jak skomplikowany jest jego rozum. 10 komentarzy:

 1. z chęcią przeczytam :) Jeżeli chodzi o Natasche Kampusch - to czytałam jej ksiażkę :)
  bardzo jestem ciekawa tej książki :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie również najbardziej interesuje sprawa porwania Nataschy Kampusch, ale ogóle tematyka tej książki ogromnie mnie ciekawi, i chciałabym dowiedzieć się o niej czegoś więcej, dlatego nie omieszkam przeczytać „Słynne porwania” .

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie sięgnę, zaciekawiłaś mnie tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chwilowo nie mam ochoty na dołujące książki, ale w przyszłości postaram się sięgnąć po ,,Słynne porwania".

  OdpowiedzUsuń
 5. To może być całkiem ciekawa odmiana od tego, co czytam na co dzień :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zainteresowała mnie bardzo, z chęcią sięgnę po tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chętnie przeczytam, często nie mogę pojąć, jak to jest, że nikt z sąsiadów nie ma pojęcia, że tuż obok ludzie są przetrzymywani i więzieni.

  OdpowiedzUsuń
 8. Słynni mordercy byliby ciekawi :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O Olewniku bym poczytała z chęcią.

  OdpowiedzUsuń
 10. O! Bardzo ciekawa książka. Z chęcią przeczytam - coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń