sobota, 6 września 2014

Poprawnie po polsku - Aleksandra Kubiak-Sokół

Tytuł: Poprawnie po polsku
Wydawnictwo: PWN

Wątpliwości językowe towarzyszą mi na każdym kroku, gdy piszę recenzje, rozmawiam z ludźmi czy piszę referat. Często głowię się nad poprawnością, ale nie mam pojęcia, gdzie szukać rozwiązania mojego problemu. Tym razem jednak na pomoc przychodzi poradnik językowy „Poprawnie po polsku”, wydany prze Wydawnictwo Naukowe PWN. Byłam zdumiona, że tak wielu ludzi zmaga się z tak bliskimi mi wątpliwościami językowymi i każdego dnia zamieszczają swoje problemowe pytania w internetowej Poradni Językowa PWN.

Poradnik ten jest niezwykle pomocny w codziennym życiu. Każdy Polak, powinien używać poprawnie swojego języka, a ta książka ułatwia nam to zadanie. Znajdziemy w niej szereg informacji o języku. Jak już wspomniałam publikacja ta jest zbiorem najciekawszych pytań zadanych Poradni Językowej. Odpowiedzi są niezmiernie ciekawe, dzięki czemu książka nie jest nudna. Nadaje się do czytania przy herbacie. Nie wymaga od czytelnika całkowitego skupienia. W ten sposób możemy wiele się nauczyć nie przemęczając umysłu. Jestem zachwycona oryginalnością tego słownika, myślę, że informacji w nim zawartych nie spotkałabym w żadnym innym poradniku.

Na końcu tej publikacji znajduje się spis tematów, który znacznie ułatwia posługiwanie się tym poradnikiem, gdy chcemy coś szybko znaleźć. Poradnik ten jest podzielony na trzynaście tematycznych rozdziałów np. składnia, interpunkcja, wyrazy obce. Mnie najbardziej podobało się to, że wszystko jest dokładnie uporządkowane – nie ma szans, żebyśmy pogubili się przy korzystaniu z niego. Informacje poruszone w tym słowniku wychodzą naprzeciw moim rzeczywistym potrzebom. Istotną rzeczą jest również to, że autorami odpowiedzi są dobrze wykształceni językoznawcy. Jest to dobrą rekomendacją dla tej publikacji.

Rozdziałem, który najbardziej zapadł mi w pamięć jest ten, który porusza kwestie problemowe składni. Od najmłodszych lat miałam z nią największe problemy. Pytania przyniosły mi wiele ciekawych informacji i wzbogaciły moją wiedzę. W tym dziale poruszone zostały sporne wątpliwości. Niezwykle pomocny okazał się również rozdział rozwiewający problemy pisowni, natomiast najwięcej pytań, nad którymi sama nigdy się nie zastanawiałam, znalazłam w działach o znaczeniu i słowotwórstwie wyrazów.

Poprawność językowa odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Szczególnie, kiedy publikujemy gdzieś swoje teksty lub występujemy przed publicznością. Często pragniemy także dowiedzieć się dlaczego coś pisze się poprawnie akurat tak, bądź skąd pochodzi dany wyraz. Ten poradnik jest idealny dla takich dociekliwych osób, którzy cenią poprawną polszczyznę. Muszę przyznać, że z tej publikacji wyniosłam ogrom ciekawych informacji. Wiele zapamiętałam, dzięki takiej lekkiej formie ich przedstawienia. Polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią dowiadywać się interesujących wiadomości.


9 komentarzy:

 1. Chociaż nie lubię czytać poradników, to jednak dla powyższej pozycji chętnie zrobię wyjątek, gdyż jestem też tego zdania, że każdy Polak powinien używać poprawnie swojego języka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chętnie zapoznałabym się z tą publikacją. Kwestie poprawności językowej zawsze mnie ciekawiły.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wielu z nas, brakuję wiedzy teoretycznej, wiem, bo sama się zmagam z moimi błędami, dlatego taka pozycja dla mnie byłaby w sam raz, ale niestety takich poradników jako czytelnicy nie lubimy czytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Taka książka to skarbnica wiedzy. Ja często zastanawiam się nad pewnymi sformułowaniami i mam sporo wątpliwości. Chętnie widziałabym taką publikację u mnie w domu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto mieć taką książkę na swojej półce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że ostatnio bardzo się troszczysz o swoją poprawność językową:))) Bardzo chciałabym mieć ten tytuł u siebie, bo często zdarza mi się mieć problem z pisownią niektórych wyrazów czy samą ich odmianą.

  OdpowiedzUsuń
 7. Często mam problemy z poprawnością językową, więc to pozycja idealna dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj, przydałby się taki poradnik... Może nie do przeczytania "na raz", ale do sięgania po niego od czasu do czasu;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Droga Pani, rekomenduje Pani poradnik językowy, a tuż pod nim takie oto zdanie: "Każdy Polak, powinien używać poprawnie swojego języka (...)". I już zastanawia mnie jego skuteczność, skoro po jego przeczytaniu przecinki nadal potrafią znaleźć się w całkiem losowych miejscach.

  OdpowiedzUsuń