wtorek, 23 września 2014

Miłość, która nie powinna się zdarzyćTytuł: Dziedzictwo von Becków
Autor: Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 408

Tym razem pragnę przedstawić wam książkę napisaną z wielkim rozmachem, w której znajdziemy miłość nie byle jaką, bo silną i niesamowicie namiętną. Do tego dołączy nuta nienawiści, gdyż bohaterowie stają przed takimi problemami jak wielka miłość.

przedwojennym Gdańsku zrodziło się szczere i ciepłe uczucie pomiędzy zwykłą, polską nauczycielką a oficerem SS. Joanna Jax przeprowadzi nas przez ten gorący związek i ukaże, jak kolejne pokolenia zmagać się będą z następstwami wojny. Autorka porwała mnie tą historią, nie pozwoliła się od niej oderwać choćby na chwilę i wylała na mnie morze emocji, nie pozostawiając suchej nitki. 


Główni bohaterowie są przedstawieni nad wyraz realistycznie. Historia ich miłości mogła wydarzyć się naprawdę, a każdy problem stawiany przed nimi był zupełnie logiczny. W końcu związek Polki i niemieckiego oficera nie miał żadnych szans. Temat miłości w czasie wojny potrafi mnie naprawdę poruszyć, a autorka dzięki swojemu talentowi miliony razy doprowadzała mnie do łez. Najbardziej wzruszającym wątkiem był dla mnie oczywiście też pierwszy, dotyczący Marii Tarnowskiej i Waltera von Becka. Kolejne pokolenia tej rodziny nie zrobiły już na mnie takiego wrażenia; ich miłość nie wydawała się tak silna, piękna i napiętnowana bólem. To smutne, że im mniej problemów, im miłość prostsza, tym mniejsza. Na szczęście nie możemy się nudzić, do samego końca będą nam towarzyszyć głębokie emocje. Wszystko dzięki tej pierwszej, najważniejszej historii. Kolejne pokolenia będą zmuszone zmagać się z przeszłością rodziców i dziadków. Wiele osób będzie pragnęło zemsty na Marii i Walterze i postanowi dokonać jej na ich wnukach i dzieciach. 

Pozwolę sobie porównać tę książkę do Jeźdźca miedzianego Paulliny Simons. Naturalnie różnic w historii są miliony i nie można kompletnie brać tego pod uwagę, ale mam na myśli tę emocjonalną część. Obie autorki w trafny sposób oddały obraz wojny, stworzyły niepowtarzalnych bohaterów oraz wyjątkową, namiętną miłość – i dzięki temu obie książki zapadły w mojej pamięci, podbiły moje serce

Plusem książki są również miejsca akcji. W całej Polsce przenosić się będziemy między Gdańskiem, Krakowem czy Warszawą. Później poznamy też Paryż, Berlin oraz Londyn. To nadaje książce magicznego klimatu. Najpierw czułam nerwową atmosferę panującą w Polsce, podczas wojny, jak i po niej, a później przeniosłam się do Francji, uroczych domków i czarujących winnic. 

Dziedzictwo von Becków to książka, którą polecam całym sercem każdej romantycznej duszyczce.Historia zakazanej miłości wciągnie was w swoje sidła i długo nie puści; najpierw wyciśnie z was morze łez, potem nie raz wywoła uśmiech na waszej twarzy. Ta ciepła, a zarazem dramatyczna historia jest warta naszej uwagi. Pokaże nam, dla kogo warto się poświęcać, i udowodni, że życie składa się z ciągłych, bardzo trudnych wyborów. W końcu: że miłość jest silniejsza nawet od wojny.

13 komentarzy:

 1. Takie historie to ja lubię!! Oj koniecznie muszę przeczytać..

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka czeka grzecznie na swoją kolejkę na mojej półce... Ale się cieszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna okładka i sama fabuła również prezentuje się ciekawie, zatem nie omieszkam sięgnąć po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takkk, cudowna jest okładka tej książki:) A sam tytuł już sobie jakiś czas temu musiałam koniecznie zapisać. Jak to mówisz, dla romantycznych duszek polecasz, a ja nią jednak jestem:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Koniecznie!
  Już mi się podoba ten zakazany związek!

  OdpowiedzUsuń
 6. Pomyślę jeszcze. Niby nie przepadam za romansami, ale np. "Jeździec miedziany" mi się podobał :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Romantyczka ze mnie nie poprawna, szukałam jakiejś dobrej historii miłosnej, a tu w dodatku zakazana. Już wiem czego będę szukać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta książka jest wspaniała. Zachwycają się nią wszyscy moi znajomi- nie da się jej nie polubić.

  OdpowiedzUsuń
 9. To może być świetna książka. Uwielbiam takie historie, dlatego będę na nią polować!

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie będę czytać tę książkę.mam wobec niej duże oczekiwania.

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię takie romantyczne książki, zwłaszcza traktujące o rodzinie, a do tego jeszcze pojawia się wątek wojenny, dlatego z chęcią ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam takie wyciskacze łez, wgl wszelkich emocji. Jestem pewna, że jest to piękna historia i na pewno tytuł zapamiętam, bo takich książek nie można pomijać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatnio przeczytałam bardzo emocjonalną i oczywiście pozytywną recenzję tej książki i nie byłam pewna, czy była ona wiarygodna. Na szczęście przekonałaś mnie, że jednak była, co mnie bardzo cieszy.

  OdpowiedzUsuń