sobota, 14 listopada 2015

Alpha Human - Mateusz Grzesiak


Tytuł: Alpha Human
Autor: Mateusz Grzesiak
Wydawnictwo: Helion
Liczba stron: 328
Moja ocena: 9/10
Mateusz Grzesiak to polski coach, jest autorem wielu publikacji z dziedziny psychologii. Książka Alpha Human została wydana w 2011 roku przez wydawnictwo Sensus. Autor do tej pory zdążył wydać kolejne książki, które jako jedne z nielicznych przekazują dobrą treść, przyczyniającą się do zmiany błędnego postrzegania wielu spraw. Do jego publikacji należy również Success and Change, a także Ego-rcyzmy.

Alpha Human traktuje o życiu. Autor przedstawia mechanizmy, którymi ludzie posługują się na co dzień. Ukazuje w jaki sposób wielu z nas błędnie interpretuje, spotykające nas co rusz sytuacje. Mateusz Grzesiak wykorzystując postać Liska i Królika przytacza historie o wymiarze filozoficznym, każda z nich zmusza do refleksji. Lektura ułatwia zrozumienie ról, które pełnimy w życiu, a także uświadamia o powielanych przez nas błędach i schematach.
Publikacja jest napisana ciągiem, nie uświadczymy w niej zbyt wielu wypunktowań, wyróżnień czy tabel, które często pojawiają się w książkach o rozwoju osobistym. Wiadomym jest, że ludzie z większą chęcią sięgają po takie utwory, gdyż łatwiej się je czyta, albo są po prostu leniwi. Styl Grzesiaka jest nieco zawiły, momentami można się pogubić w natłoku wtrąceń i nawiasów. Czytanie tej książki wymaga skupienia. Nie jest to pozycja dla każdego, nie każdy jest w stanie dobrze ją zrozumieć, jednak każdy powinien spróbować. Autor zmusza nas do myślenia nad własnym życiem.

Alpha Human zbiera najcenniejsze informacje ze wszystkich pozycji z dziedziny rozwoju osobistego i przekazuje je w ciekawy sposób. Pokuszę się o stwierdzenie, że książkę tę należałoby przeczytać nawet dwa razy. Dopiero wtedy bylibyśmy w stanie należycie ją zrozumieć, a przede wszystkim wprowadzić zmiany w naszym życiu, poczynając od zmiany swoich myśli, gdyż te negatywne często składają się na mylne pojmowanie zachowania innych ludzi, a także są następstwem błędnie podejmowanych przez nas decyzji i wyborów.

Coraz to częściej upieramy się, że kartka jest czarna chociaż wiele osób mówi nam, że jest biała. Dopiero po przeczytaniu książki Mateusza Grzesiaka zorientowałam się, że kartka może być jednak biała, tak jak nie wszystko, co na pozór wydaje nam się idealne, jest takie w rzeczywistości. Po przeczytaniu tej publikacji oczywiste interpretacje naszych myśli staną się niedorzecznymi interpretacjami, które nie pozwalały nam się rozwijać. Książkę polecam osobom, które pragną zmienić coś w swoim życiu, osobom które szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego postępujemy w taki a nie inny sposób, a także tym, którzy pragną mieć własne zdanie.3 komentarze:

  1. Dawno nie czytałam żadnej książki z dziedziny rozwoju osobistego, więc mogłabym się skusić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zazwyczaj nie sięgam po takie publikacje więc w przypadku tej książki raczej nie zrobię wyjątku.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zaintrygowałaś mnie. Kiedyś bardzo interesowałam się taką tematyką i z chęcią do niej wrócę :)

    OdpowiedzUsuń