sobota, 18 kwietnia 2015

Wyjątkowy dzień - Anne-Dauphine Julliand
Tytuł: Wyjątkowy dzień
Autor: Anne-Dauphine Julliand
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Liczba stron: 224
Moja ocena: 7/10
Książka „Ślady małych stóp na piasku” zyskała wielką popularność, dzięki przelaniu na papier wyrazów wielkiej miłości matki do swojego dziecka, dzięki sile tej matki, która nigdy się nie poddała. „Wyjątkowy dzień” to lektura, która pokaże jak ta silna matka radzi sobie już po śmierci swojego dziecka, jak wygląda jej życie, a przede wszystkim jak czuje się w dniu urodzin swojej córki, które odeszła tak niedawno. 

29 luty to wyjątkowy dzień, a dla osób, które tego dnia właśnie się urodziły jest on tym bardziej szczególny. Właśnie tego dnia urodziła się maleńka Thais. Anne-Dauphine Julliand przedstawia dzień, w którym jej chora córeczka obchodziłaby ósme urodziny. Thais przeżyła trzy lata i dziewięć miesięcy, ale w sercu swej rodziny pozostanie na zawsze. Strata dziecka to doświadczenie, po którym niejedna kobieta nie potrafi się pozbierać. Żałoba po dziadkach trwa pół roku, po rodzicach rok, ale po dziecku trwa ona całe życie. Czy mimo wszystko istnieje możliwość prowadzenia dalszego, szczęśliwego życia? O tym właśnie opowiada Anne-Dauphine Julliand. 

Historia, którą przedstawia autorka to piękny przykład na to, co zrobić, by rodzina nie rozpadła się z powodu choroby dziecka. Dodatkowo pokazuje ona, jak traktować osoby, które takiej straty doświadczyły. Wiemy, że potrzebują one wsparcia, ale boimy się go ofiarować – nie wiemy co powiedzieć, jak się zachować. Ponadto matka pokazuje, że dalsze życie może być szczęśliwe. Oczywiście nie oznacza to wyrzucenia zmarłego z pamięci. Wręcz przeciwnie, cała rodzina ciągle wspomina o Thais, nie jest to temat tabu. To chyba najlepszy sposób na dalsze życie – nie udawać, że nic się nie stało, rozmawiać o swoim bólu i emocjach – to pomaga. 

Anne-Dauphine Julliand razem z całą rodziną pokazują jak wielka potrafi być miłość. Dzięki tragediom doceniamy wiele innych rzeczy. Zasługują szczególnie na wielki podziw, gdyż ich druga córka także jest chora, jednak dzięki przeszczepowi ma większe szanse na życie. Mam nadzieję, że w przyszłości skorzystam z wskazówek Anne-Dauphine Julliand i również stworzę tak kochającą i wspierającą się rodzinę. Polecam wszystkim, którzy szukają rad, jak stworzyć kochającą się rodzinę i co robić, by przeszkody na drodze życia nie doprowadziły do jej rozpadu.7 komentarzy:

 1. Zapowiada się na poruszająca lekturę ;) Z chęcią przeczytam, jeśli wpadnie w moje ręce.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka porusza bardzo ważny temat. Chętnie przeczytam, lubię takie wartościowe lektury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę czytałam i bardzo mnie poruszyła jej historia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Obie książki mam w planach, ale trochę się ich też boję...

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię książki tego wydawnictwa, chętnie przeczytam i ,,Wyjątkowy dzień".

  OdpowiedzUsuń
 6. Miłość matki do dziecka jest najsilniejszym uczuciem jakie może być, moim zdaniem :) chciałabym kiedyś móc poczuć tą miłość :) a co do książki to chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam i płakałam. Piękna, choć smutna opowieść.

  OdpowiedzUsuń