sobota, 31 stycznia 2015

Zbuntowana - Veronica Roth


Tytuł: Zbuntowana
Autor: Veronica Roth
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 368
Moja ocena: 6/10Społeczeństwo zostało podzielone na pięć frakcji: Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość). Zasada jest jedna. W wieku szesnastu lat, każdy musi dokonać wyboru. Jeśli człowiek nie pasuje do żadnej frakcji – pozostaje bezfrakcyjnym, a jego życie zamieni się w koszmar żebraka. Natomiast, gdy ktoś pasuje do kilku frakcji – jest jeszcze gorzej, bo wtedy musi zostać wyeliminowany. 

Podzielenie społeczeństwa na poszczególne frakcje od samego początku wydaje się czytelnikowi zupełną bzdurą. W końcu jak można podzielić wszystkich ludzi na świecie według kilku kategorii, skoro każdy z nas jest zupełnie inny? Nie dziwmy się więc, że świat przedstawiony w Niezgodnej został zburzony. Niektórzy w końcu zobaczą ile kłamstwa w tym pozornie idealnym świecie, inni zauważą, że podziały nie są wcale istotne. Idea, która początkowo miała wielki sens, okazuje się być bezsensowną, bezużyteczną. 

Zbuntowana od razu rzuca nas w wir wydarzeń, niewiele przypominając z poprzedniej części. Na szczęście ja miałam okazję czytać je bez większej przerwy, co polecam wszystkim pozostałym czytelnikom, którzy jeszcze nie sięgnęli po pierwszy tom. 

Tobias i Tris to postacie, które od razu pokochałam (no dobrze, szczególnie Tobias). Niestety Tris tym razem trochę mnie zawiodła swoim dziwnym zachowaniem, bardzo typową, bzdurną odwagą nieustraszoności i bezsensownego ryzykowania życia. Sądziłam, że bohaterka, która jest NIEZGODNA będzie swoim charakterem przedstawiać wszystkie frakcje, a niestety zauważyłam, że w tym tomie cechuje ją tylko jedna z nich. Bardzo mnie to zdenerwowało, ponieważ cały sens tej postaci tkwi właśnie w tym, by pozostała ona różnorodna. 

Nie mogę powiedzieć, abym nudziła się czytając tę powieść, ponieważ akcja jest wartka i następuje kilka jej zwrotów. Poza tym znajdziemy też kilkanaście niepotrzebnych dialogów, które nic do powieści nie wnoszą i wydają się zupełnie nielogiczne. Ten tom okazał się być dużo słabszym od poprzedniego, który zrobił na mnie duże wrażenie. Mam nadzieję, że mimo tego, ostatnia część porwie mnie i sprawi, że seria zostanie mile przeze mnie zapamiętana. 

Zbuntowana wciąga od samego początku, a przez szybką akcję, książkę można pochłonąć w zaledwie jeden wieczór. Poznacie dużo nowych postaci, a te już wam znane pokażą się z innej strony. Klimat bardzo podobny do tego panującego w Niezgodnej, a ponadto zawiera jeszcze więcej emocji, niepewności i miłości. Mimo kilku sporych wad tego tomu i tak uważam, że warto zapoznać się z tą serią. Teraz pozostaje mi już tylko sięgnąć po ostatni tom pt.: Wierna i ocenić całość


.

14 komentarzy:

 1. Powiem szczerze, że nie jestem mocno zainteresowana tą serią...
  Jakoś wypaliła mi się wszelka dystopia... :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam tej serii, ale mam ją w planach. Tylko nie wiem, kiedy znajdę na to wszystko czas :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach przeczytać. I choć przyznam się, że do tej chęci zainspirował mnie film, z wielką przyjemnością sięgnę po książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie też jestem na świeżo, bo czytałam ja bardzo niedawno, trochę mnie zawiodła, ale nadal niecierpliwie czekam co się wydarzy w trzecim tomie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cóż, nawet nie miałam w planach tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę wreszcie zajrzeć do tej serii

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałabym w niedalekiej przyszłości przeczytać tę serię, ale mam tyle innych powieści do poznania, że nie wiem kiedy sięgnę po twórczość Roth.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeczytałam jakiś rok temu ''Niezgodną'' i pomimo tego, że nawet mi się spodobała to do tej pory nie sięgnęłam po kolejne części, chociaż pewnie kiedyś to zrobię, by w końcu zakończyć tą serię :p

  namalowac-swiat-slowami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Niezgodna bardzo mi się podobała, ale kontynuacja coraz mniej. Potem przeczytałam "Cztery" i po prostu pokochałam całą serię.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety ... nie moje klimaty, wiec tym razem mówię "pas" :)

  OdpowiedzUsuń
 11. nie przepadam za tą serią.
  jak dla mnie tylko i wyłącznie pierwsza część jest dość ciekawa, reszta to porażka. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. To, że obejrzałam "Niezgodną" było zasługą Theo Jamesa. I mimo, że film w jakimś stopniu mi się podobał, wątpię bym sięgnęła po książki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeszcze nie zaczęłam tej serii, ale mam ją w planach.Głownie dlatego, ze widziałam już film i chciałabym porównać książkę z jej ekranizacją.

  OdpowiedzUsuń