poniedziałek, 5 stycznia 2015

Sabriel - Garth Nix

Tytuł: Sabriel
Autor: Garth Nix
Wydawnictwo: Literackie
Liczba stron: 360
Ocena: 8/10

Sabriel to powieść fantasy, która jest pierwszym tomem trylogii Opowieści o Starym Królestwie. Książka pierwszy raz została wydana w 1995 roku, a aktualnie Wydawnictwo Literackie postanowiło ponownie wydać ją w nowej, pięknej szacie graficznej. 
  
Powieść ta jest połączeniem dwóch światów. Jeden z nich może być nam bardzo bliski, gdyż podobny jest do współczesnego, a przynajmniej do świata z ubiegłego wieku. Tutaj nie znajdziemy nic niezwykłego, może z wyjątkiem jednej osoby – Sabriel. Dlaczego dziewczyna jest wyjątkowa? Ponieważ pochodzi ze Starego Królestwa, ze świata magii, upiorów i wróżbitów. Główna bohaterka nie pozostaje im dłużna, gdyż sama jest córką samego Abhorsena, którego zadaniem jest przeprowadzać dusze zmarłych do krainy wieczności. Może on nawet wskrzeszać, chronić świat przed upiorami – jednym słowem, jest niezwykle ważną osobistością w świecie magii. Sabriel jako jedyne dziecko wiele uczy się na temat rodzimego kraju, choć od dziecka zamieszkuje zwykłą szkołę z internatem – Wewerley Collego.

Pewnego razu zostaje zburzony zwykły porządek dnia, gdyż w szkole pojawia się zjawa podobna do śmierci. Okazuje się, że jest ona spętana przez samego Abhorsena i przekazuje bohaterce miecz oraz dzwoneczki (atrybut pracy nekromana, przez którego może wysyłać dusze do Ostatniej Bramy). Sabriel domyśla się, że z ojcem musiało stać się coś złego, postanawia więc wyruszyć w najniebezpieczniejszą wyprawę życia. Wszystko żeby uratować ojca, jedynego członka rodziny. Sabriel, wracając do domu, napotyka gadającego kota – Moggeta – oraz królewskiego strażnika – Touchstone’a. By odnaleźć Abhorsena udają się na sam kraniec Starego Królestwa. 

Książka jest zupełnie oryginalna. Całkowicie odbiega od typowych przekonań i rządzi się własnymi prawami. Śmierć jest tutaj postrzegana nieco inaczej – nie jest ona zła i nie oznacza ostatecznego końca, gdyż Abhorsenowie są w końcu jej panami. Ponadto, poruszone są w niej problemy utraty rodziny; ciężkiego podjęcia obowiązków, które spadają na nas, gdy zostajemy sami. Wielką rolę odgrywa poświęcenie w imię najważniejszych osób w naszym życiu. Wiele mówi się tutaj również o losie, który został podsumowany pięknymi słowami:
  „Czy to idący wybiera drogę, czy droga idącego?”. 

Powieść ta jest zdecydowanie przeznaczona dla młodzieży, a nawet dzieci. Czasem jest to dla dorosłego czytelnika denerwujące i być może wielu osobom się przez to nie spodobać. Uważam jednak, że nie ma nic przyjemniejszego od zagłębienia się w lekturę, która jest napisana prostym językiem, która dotrze nawet do dziecka, która nie polega na zawiłej akcji, ale wartkiej i ciekawej. 

Wprost nie mogę się doczekać kolejnych dwóch tomów powieści, jak i wydania Clariel, które nastąpi już wkrótce. Mam nadzieję, że teraz zostaną bardziej rozwinięte poboczne wątki, ale jednocześnie zostanie zachowana prostota powieści. Jeśli tylko macie ochotę na trochę przyjemnej fantastyki, to sięgnijcie po Sabriel, a na pewno się nie zawiedziecie!
9 komentarzy:

 1. Jeju, ależ mnie zaintrygowałaś. Chcę ją koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mimo pozytywnej oceny to raczej nie jest powieść dla mnie. Wolę inne historie, więc o "Sabriel" na razie nie myślę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja raczej spasuje, gdyż obecnie wolę inne gatunkowo książki, ale polecę tę pozycję mojej nastoletniej bratanicy. Być może ona będzie nią zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki, które są przeznaczone dla młodszych, musiałabym ją zgarnąć i sama się przekonać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Choć fantasy jest ostatnio jakoś daleko ode mnie... Ale tą serię z chęcią bym poznała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszyscy mnie tą książką zachęcają. Chętnie w końcu bym się z nią zapoznała :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Już od jakiegoś czasu na nią poluję i nie wiem czemu jeszcze jej nie przeczytałam. Z Twojej opinii wnioskuję, że muszę to szybko nadrobić. Naprawdę mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam o tej książce, ale jakoś się nią nie zainteresowałam. Dopiero teraz po przeczytaniu Twojej opinii na jej temat. Zaciekawiłaś mnie i dlatego dopiszę ją do listy i przeczytam ^^.

  ______________________________________
  http://przez-zycie-z-ksiazkami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń