wtorek, 22 lipca 2014

Słownik wyrazów trudnych i kłopotliwych


Tytuł: Słownik wyrazów trudnych i kłopotliwych
Wydawnictwo: PWN


 
Słownik wyrazów trudnych i kłopotliwych to kolejna dobra publikacja Wydawnictwa Naukowego PWN. Objaśnia, jak poprawnie używać wyrazów, które stanowią dla nas problem. Poparty jest licznymi przykładami. Wytyka błędy nawet najlepszym znawcom języka. Ten słownik nie jest dla każdego, stworzony został dla osób najdociekliwszych, które nie pragną jedynie pisać poprawnie, lecz również dowiedzieć się, dlaczego tak powinni zapisywać pewne słowa. W słownikach poprawnej polszczyzny znajdziemy szereg trudnych haseł, jednak w tej publikacji są one opisane nader dokładnie. Ta książka nie odpowiada nam wprost na kłopotliwe pytania, zamiast tego zmusza do myślenia. Wymaga to wiele wysiłku, ale trud ten zdecydowanie się opłaca, gdyż dzięki temu w przyszłości sami będziemy mogli radzić sobie z problemami, na które rozwiązań nie znajdziemy w żadnym słowniku.

Słownik jest przeznaczony dla osób, które nie szukają prostego wyjaśnienia danego problemu, ale łakną argumentów, które pozwolą im łatwiej przyswoić pewną wiedzę i zapamiętać te słowa, które mogą przysporzyć nam sporo kłopotów. Nie bez przyczyny autor nadał publikacji nazwę Słownik wyrazów trudnych i kłopotliwych. Chciał on bowiem stworzyć pozycję idealną dla tych, którzy pragną się kształcić i rozwijać.

Słownik obfituje w wielość przykładów, które obrazują często niepoprawne użycie pewnych wyrazów. Znajdziemy w nim również sporo wyrażeń, które wskutek nadmiernego stosowania przez użytkowników języka polskiego, przestały funkcjonować jako błędy i stały się poprawne. Jako przykład mogą posłużyć wyrazy otworzono i otwarto, które są równoprawne.

Ponadto publikacja została wzbogacona wyczerpującymi wyjaśnieniami dotyczącymi odmiany pewnych wyrazów, które okazują się przydatne osobom, którym nie wystarcza odpowiedź zawierająca jedno zdanie. 

Profesor Mirosław Bańko tworzy publikacje niezwykle przyjazne, dzięki czemu wielu Polaków często sięga po jego słowniki i poradniki, by rozwijać swoje umiejętności językowe i redukować błędy, które wkradają się do naszego ojczystego języka całkowicie przypadkowo.

Słownik polecam wszystkim i każdemu z osobna. Uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcą zgłębiać tajniki języka polskiego i posługiwać się nim na co dzień poprawnie.


8 komentarzy:

 1. Fajnie byloby miec ten slownik na swojej polce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę mieć tą pozycję na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O tak! Słowniki z PWNu są genialne. Jestem im wierna od lat. Mam kilka z tej serii, tego niestety brakuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy słownik. W sumie przyda mi się, dlatego będę go mieć na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dawno nie zaglądałam do słownika ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytać słownik to dopiero coś ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Taki słownik na pewno by się przydał na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przydałyby się jeszcze jakieś przykłady wyrazów z tego słownika, albo zacytowanie któregoś z haseł - żeby można było zobaczyć, jak to wygląda;)
  W każdym razie, ta publikacja to bardzo przydatna rzecz;)

  OdpowiedzUsuń